Kultura starożytnej grecji krótka notatka

Pobierz

kultura kretenska Nazwa pochodzi od mitycznego króla Krety - Minosa.. Rozkwit państwa określany jest za czasów Minosa, czyli od ok.3000 do 1500r.. Objaśnij jego związki z religią.. Test z odpowiedziami Powtórzenie Fiszki Przeglądaj pytania z testu.. Wszystko działa od 9 do 13, a potem od 15 do 17 (urzędy, sklepy - do 20).. Jednak wraz z podbojem rzymskim, nie skończył się definitywnie okres sztuki greckiej.W Grecji nie ma publicznych toalet, ale można sobie wejść do każdej knajpki i po prostu skorzystać z wc.. W niej .Przydatność 60% Kończy się wraz z podbojem Grecji przez Rzymian.. Aleksander Wielki: Aleksander Wielki - notatka ; Temat 9. p.n.e. tzw. kultura pałacowa.Kultura starożytnej Grecji zaczęła rozwiją się po upadku kultury mykeńskiej której to przyczyną upadku był najazd Dorów.. Mimo to doszło do wzajemnego przenikania się kultury orientalnej z grecką, zjawisko to nazywano kulturą hellenistyczną.. Pytania zawarte w teście.Środowisko naturalne starożytnej Grecji.. Opowiedz o festiwalach teatralnych w starożytnej Grecji.Ustrój demokratyczy starożytnej Grecji dział: Polityka W starożytnej Grecji określenia demokracja, używano do opisania ustroju odmiennego od rządów jednostki, a więc od tyranii czy monarchii, oraz różnego od władzy sprawowanej przez elity społeczeństwa (oligarchia).grecja to kolebka sztuki europejskiej, wlasnie z tad wywodzi sie tak naprawde sztuka ktora potem zostala czesciowo skopiowana przez rzymian..

Kultura starożytnej Grecji.

Knajpy są otwarte do późna w nocy, rano nawet od 6-7 można gdzieś wypić kawę.Wyjaśnij, jaką funkcję w kulturze starożytnej Grecji pełniły mity.. Obowiązuje sjesta, czyli sklepy i urzędy otwarte są w dziwnych godzinach.. Rzeźbiarstwo i rzemiosło ceramiczne.. kalos 'piękny' i agathos 'dobry').. Kultura starożytnej Grecji, powstała i rozwijała się po upadku kultury mykenskiej (helladzka kultura) spowodowanym w głównym stopniu najazdem Dorów.. Czas jej trwania określa się na lata od ok. 1200 r. p.n.e. do I w. p.n.e. 1)Budowle i miejsca.. a. okres w dziejach cywilizacji greckiej, trwający od śmierci Aleksandra III Wielkiego (323 p.n.e.) do zagarnięcia przez Rzym Egiptu (30 r. p.n.e.).. Blogi prowadzone na notatkizlekcji.pl tworzone są przez nauczycieli oraz lektorów i zawierają treści zgodne z programami nauczania na różnych poziomach i szczeblach edukacji.Klasa 5, dział 2 - Starożytna Grecja.. e).Starożytna Grecja - cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach mórz Egejskiego i Jońskiego, wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego.Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej.Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia i nauka zostały za .Temat 6..

Wojny w starożytnej Grecji I.

Rzeźbiarstwo i rzemiosło ceramiczne.. Świat hellenistyczny: Świat hellenistyczny - notatka ; Temat 10.. Odkryta i poznana dokładniej na początku XX wieku dzięki pracom wykopaliskowym prowadzonym przez archeologa Arthura Evansa w Knossos.. Organizacja armii greckich.. Ok.2000 do 1000 podbijają ich Dorowie i nastają "ciemne wieki".. Starożytni Grecy żyli początkowo w południowej części Półwyspu Bałkańskiego.. Mimo to doszło do wzajemnego przenikania się kultury orientalnej z grecką, zjawisko to nazywano kulturą hellenistyczną.. Grecja po wojnach perskich: Grecja po wojnach perskich - notatka ; Temat 8. oMyron -przedstawił człowieka w ruchu.. Blogi prowadzone na notatkizlekcji.pl tworzone są przez nauczycieli oraz lektorów i zawierają treści zgodne z programami nauczania na różnych poziomach i szczeblach edukacji.Takie sprawowanie rządów różniło się znacznie od demokratycznych greckich polis.. Korzystanie z serwisu wymaga aktywowania obsługi plików cookie.. Przez cały ten okres Grecy wykształcili swą własną kulturę po której zostały liczne ślady w postaci .Notatki z lekcji to narzędzie edukacyjne składające się wszechstronnego generatora testów, bloga, prezentacji, wykładów, ćwiczeń i gier, panelu statystyk wejść, dziennika on-line ze statystykami wyników..

Kultura i sztuka starożytnej Grecji: a).

W walce istniały tylko trzy reguły − nie wolno było atakować oczu przeciwnika, gryźć oraz atakować .Kultury grecka i rzymska są podstawą kultury europejskiej.. Najsłynniejsze igrzyska - od 776 p.n.e. w Olimpii (na półwyspie Peloponez):Kultura Starożytnej Grecji.. Wymień trzy bóstwa olimpijskie i powiedz, jakimi dziedzinami życia się opiekowały.. W zależności od stanu majątkowego Grecy służyli w: - kawalerii - ciężkozbrojnej piechocie - hoplici - lekkozbrojnej piechocie - flocie.. Za czas jej trwania przyjmuje się okres od ok. 1200 p.n.e. do I w. p.n.e., czyli do czasu podboju starożytnej Grecji przez Rzymian.. Kultura i sztuka starożytnej Grecji: a).. Grecja - lekcja powtórzeniowa: Grecja - lekcja powtórzeniowa .Sztuka starożytnej Grecji powstała i rozwijała się po upadku kultury mykeńskiej spowodowanym w głównym stopniu najazdem Dorów.. Wykonał fryz wokół Partenonu na Akropolu, posąg Ateny Partenos, Zeusa Olimpijskiego.. Kultura grecka Starożytna kultura grecka była na najbardziej zaawansowanym etapie rozwoju z pośród kultur antycznych, świadczą o tym dokonania sztuki greckiej.1.. Nasza kultura w wielu aspektach opiera się właśnie na mitologii, w literaturze znajdujemy wiele odwołań, motywów czy archetypów.. Starożytna Grecja.. Najstarszymi zabytkami były świątynie (na przykład świątynia Apolla na wyspie Thera) i malowanie statków..

e).Przydatność 65% Kultura starożytnej Grecji.

oSkopas -twórca fryzu Mauzoleum w Halikarnasie, 1 z 7 cudów świata.Charakterystyczna dla kultury Greckiej była pochwała harmonii mądrości, dobra i pięknego, sprawnego ciała (ideał tzw. kalogakatii - od gr.. Wczoraj i dziś, wyd.. Obywatele greckich poleis byli zobowiązani do służby wojskowej, którą pełnili na własny koszt.. Aby uzyskać dostęp do testu, proszę aktywować obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki, a następnie kliknąć "Odśwież".Rozdział II.. Za czas jej trwania przyjmuje się okres od ok. 1200.r.pne do Iw.. Kultura starożytnej Grecji.. oPoliklet-stworzył kanon idealnej proporcji ludzkiego ciała.. 3.Rozwiąż test: I.. Nowa EraLekcja historii opowiadająca o kulturze starożytnych Greków.. Przykładem niech będzie postawa prometejska.. b. sztuka hellenistyczna łączyła w sobie cechy kultury greckiej z dorobkiem cywilizacji Bliskiego WschoduWłaściwie kultura starożytnej Grecji, której krótki opis przytaczamy w artykule, powstał pod koniec drugiego tysiąclecia pne.. Sprawdzian ze znajomości działu "Starożytna Grecja" z podręcznika Wczoraj i dziś.. Wytłumacz, w jaki sposób powstał teatr w starożytnej Grecji.. p.n.e, czyli do czasu podboju starozytnej Grecji przez Rzymian.kultura hellenistyczna .. Minojczycy prowadzili handel z wyspami Morza Egejskiego, Grecją kontynentalną oraz z lepiej .Takie sprawowanie rządów różniło się znacznie od demokratycznych greckich polis.. Budowano grobowce kopułowe (grób Agamemnona), tworzyli umocnienia wokół miast (Lwia Brama).. Dzieło: Doryforos (chłopiec z włócznią).. Inne tryby testu.. Opis testu.. Zamieszkiwali w miastach‑państwach zwanych poleis (w liczbie pojedynczej: polis).Polis to miasto wraz z otaczającymi je wsiami, ale także forma organizacji politycznej i wspólnota zamieszkujących je obywateli.. Dzieło: Dyskobol.. Kultura starożytnej Grecji.. Stanowił ważne miejsce w życiu społecznym.Plik kultura starożytnej grecji krótka notatka.pdf na koncie użytkownika innocentjunky03 • Data dodania: 22 lis 2018W kanonie greckiej kultury znalazły się trzy najważniejsze cechy tj piękno, dobro, prawda o ile filozofowie dociekali prawdy o świecie, to artyści w Architektura starożytnej Grecji - Historia - na6.plPankration to dyscyplina sportowa w starożytnej Grecji, będąca połączeniem boksu i zapasów, wprowadzona do programu starożytnych igrzysk olimpijskich w 648 roku p.n.e. Pokonany zawodnik sygnalizował poddanie podniesieniem ręki.. Akropolis-wysokie miasto), część starożytnych Aten położony na wzgórzu.. Wzniesiony około V wiek p.n.e. Kreta, wyspa na Morzu śródziemnym jest kolebka kultury greckiej.to tutaj na poczatku XXwieku Anglik Artur Evens odkryl palace i wiele skarbow.Kultura minojska, kultura kreteńska - jedna z najstarszych cywilizacji epoki brązu w obszarze Morza Śródziemnego.. Ten ostatni charakteryzuje się ornamentem w postaci najprostszych kształtów geometrycznych.Kulturę mykeńską charakteryzowało nastawienie wojenne..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt